Wiemy, ile Adam Glapiński zarobił w 2022 r NBP ujawnił dane rp.pl

W lutym tego roku opublikowano listę doradców prezesa NBP – jest na niej 11 nazwisk. Jednak w ubiegłym, kryzysowym roku nie tylko szef polskiego banku centralnego dostał podwyżkę. Mocno w górę poszły także wynagrodzenia wiceprezesów. Adam Glapiński poinformował podczas czwartkowego wystąpienia, że zarabia rocznie ok. 600 tysięcy złotych netto. Szef Narodowego Banku Polskiego (NBP) miał także przygotowany wykres obrazujący, jak wyglądają zarobki innych prezesów banków centralnych i banków komercyjnych. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Tuska, który stwierdził, że Adam Glapiński zarabia więcej niż szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

Żelazna kopuła nad Europą. Polska pisze list wspólnie z Grecją

Pozbawić firmę audytorską możliwości badania sprawozdań finansowych. W Banku Gospodarstwa Krajowego średnie wynagrodzenie w 2017 r. W Komisji Nadzoru Finansowego w 2015 r. Przeciętna pensja wynosiła 9,3 tys. Pod nowym kierownictwem wzrosła do 10 tys.

Jest decyzja o stopach. Reakcja RPP na spadek inflacji

Z danych wynika, że takich etatów jest 16. W przeliczeniu na jeden etat daje to ok. 347 tys. Zł brutto rocznie, czyli ok. 29 tys. Zarobki na stanowiskach dwóch wiceprezesów NBP wyniosły w ubiegłym roku prawie 760 tys. Zł brutto, po tym How Many iPhone 12 Smartphones Does Apple Need to Sell to Keep Investors Happy jak wzrosły o kilkanaście procent – wynika z zestawienia opublikowanego przez polski bank centralny. Wynagrodzenia brutto na wszystkich stanowiskach, dla których NBP ujawnia takie dane, wzrosły łącznie w ubiegłym roku o 2,5 mln zł.

Jedna z największych polskich grup przemysłowych likwiduje zakład. Długa lista problemów

Podobna stawka dotyczy następnego wiceprezesa. W Komisji Nadzoru Finansowego na zarobki składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz nagroda. Podstawowa kwota, jaka przysługuje szefowi nadzoru, stanowi iloczyn kwoty bazowej (około 1,8 tys. zł) i mnożnika wynoszącego 6,2. Daje to więc kwotę miesięczną w wysokości nieco ponad 11 tys. Do tego należy jednak doliczyć jeszcze dwukrotność kwoty bazowej w ramach dodatku funkcyjnego, co daje około 3,6 tys.

  1. W Komisji Nadzoru Finansowego w 2015 r.
  2. Bank Millennium, Santander i mBank kontrolowane są przez kapitał zagraniczny.
  3. Dzięki temu wiemy, że ostatnio poszły znacznie w górę.
  4. Po przeliczeniu daje to ok. 350 zł brutto rocznie na jeden “etat”.

tys. 409 zł. Sprawdź, czy zarabiasz tyle, ile przeciętny Kowalski

Propozycję zapłacenia 19 mln euro prezesowi grupy Stellantis oprotestowali na WZA akcjonariusze jako nadmierną. Taka propozycja wobec szefa jednej ze 100 największych firm w USA byłaby obraźliwa – wynika z danych kalifornijskiej firmy Equilar podającej wielkość apanaży prezesów w 2021 r. Jak wynika z uchwały z 2019 roku, prezes NBP przyznał sobie i wiceprezesom stałe premie kwartalne w łącznej wysokości 15 miesięcznych pensji rocznie. NBP komentuje, że wynagrodzenia w NBP są w pełni przejrzyste i ma rację. Dzięki temu wiemy, że ostatnio poszły znacznie w górę.

Do tego doszły wynagrodzenia uzupełniające przysługujące za poprzednie lata. W sumie wyniosły one 1,16 mln zł i w połączeniu z wynagrodzeniem podstawowym dały łączną kwotę 1,952 mln zł. Przebiła kwotą wynagrodzenia nawet Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że Glapiński w 2021 r. Zainkasował prawie 1,12 mln zł brutto. Przypomnijmy, że pod koniec lutego 2019 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP.

Czyli po niewiele ponad dziewięciu latach! To nie jest zła perspektywa – przemęczyć się niecałą dekadę i potem już nie męczyć się do końca Wiadomości rynkowe i recenzje brokerów życia ;-)). Gazeta uważa, że nagłe wzrosty wynagrodzeń wynikają “najprawdopodobniej z dodatków uznaniowych, które są poza siatką płac”.

To pewien paradoks, bo to NBP nazywany jest bankiem wszystkich banków, stoi niejako ponad nimi, a ponadto odpowiada za politykę pieniężną kraju. Od jego decyzji zależy oprocentowanie kredytów i lokat w Pekao, Millennium czy Santanderze. W jego rękach jest też 116 ton polskiego złota czy liczone w setkach miliardów rezerwy walutowe. Opublikowane przez Narodowy Bank Polski informacje o wysokości zarobków w 2018 r.

Szczegóły planowanych zmian nie są znane. Również sam KDPW niechętnie udziela informacji na temat Fort Financial Services broker Forex – przegląd i informacje wynagrodzeń. Nie wiadomo, jaką dokładnie kwotę zainkasowali członkowie zarządu za 2021 r.

Podał też, ile wynosi jego pensja “na rękę”. Z kolei na wynagrodzenia dla dyrektorów departamentów przeznaczono w ubiegłym roku ponad 12,7 mln zł, o prawie 550 tys. Natomiast ich zastępcy zarobili łącznie 18,5 mln zł brutto.

W środę światło dzienne ujrzał raport roczny mBanku, z którego wynika, że prezesowi Cezaremu Stypułkowskiemu w całym 2018 roku wypłacono 3 mln 580 tys. Zł wynagrodzenia zasadniczego. Bonusu za wyniki w 2017 roku. Tylko podstawowego wynagrodzenia miesięcznie miał prawie 300 tys. Zł, a więc blisko 5-krotnie więcej niż prezes NBP.

Kadry kierowniczej – to wynagrodzenia łącznie ze wszystkimi dodatkami i premiami – poinformował w środę PAP Maciej Antes, dyrektor biura prasowego NBP. Wynagrodzenia na rynku finansowym to zawsze bardzo wrażliwy temat. Tym ciekawiej zapowiada się więc najbliższe walne zgromadzenie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, które zaplanowano na 23 czerwca. Tradycyjnego zatwierdzenia dokumentów finansowych za 2021 r., w porządku obrad jest także punkt dotyczący zmiany zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu. Ostatniego dnia marca Narodowy Bank Polski opublikował szczegółowe informacje dotyczące wynagrodzenia prezesa NBP w 2022 r. Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto.

Share