Zarobki w NBP Tyle zarobi Artur Soboń GazetaPrawna.pl

Wyliczenia powstały na podstawie raportów rocznych za 2017 r. W zestawieniu ujęto wynagrodzenia brutto wraz z premiami, które następnie zostały podzielone przez liczbę pracowników (etatów) i przez 12 miesięcy. Doradcy Prezesa NBP zarobili w 2018 r. Jeden z nich za tygodniową pracę w maju 2018 r. Dostał wynagrodzenie w kwocie zł.

Połowa japońskich miast zniknie w sto lat. W Polsce będzie podobnie

Ponadto ustawa rozszerza krąg osób, które co roku muszą składać oświadczenia majątkowe. Do tej pory obowiązek ten dotyczył tylko prezesa NBP. Teraz obejmie również członków zarządu, dyrektorów i ich zastępców oraz osoby zarabiające tyle samo co dyrektor departamentu i jego zastępcy. I tak prezes NBP prof. Adam Glapiński w 2022 roku zarobił łącznie ponad 1,3 mln zł brutto, czyli średnio prawie 110 tys. Wiceprezes NBP i pierwszy zastępca w ciągu roku zebrał na koncie 1,07 mln zł brutto, co daje średni miesięczny wynik w wysokości 89,5 tys.

W Rosji brakuje rąk do pracy. Wszyscy na froncie lub za granicą

Bank, na którego czele jeszcze niedawno stał premier Mateusz Morawiecki i zarabiał rocznie 1,8 mln zł (dane za 2014 roku), na tej kwocie British Pound: GBP/USD (GBP=X) Stabilizes But At Risk Of Trading Lower nie poprzestał. Obecny prezes Michał Gajewski podstawowej pensji miał w ubiegłym roku 2 mln 82 tys. Zł, czyli około 173 tys.

Wiemy, ile zarabia się w NBP [STAWKI]

Wobec tego wspomniani w artykule nauczyciele czy pielęgniarki niech nie domagają się więcej bo na pewno nie pracują ciężej niż ja. Żarty żartami, ale tak się zastanawiam, czy coś się złego stało w związku z ujawnieniem zarobków? Może iść za ciosem i zdecydować się na pokazanie listy płac we wszystkich instytucjach publicznych? Albo powiesić w internecie nasze prywatne PIT-y? Ale tak, żebyśmy mogli oglądać zeznanie sąsiada, a nie tylko własne… Nie, to głupie.

Oto jedno pytanie dotyczące zarobków w NBP, na które bank musi odpowiedzieć

Niestety, baza nie uwzględnia kategorii dyrektor biura zarządu banku, tylko zarządu w ogóle, a to mocno zaniża średnie kwoty. Ale i tak mediana wynagrodzenia na takim stanowisku to tylko ok. 9140 zł, czyli 4,6 raza mniej niż zarabia dyrektorka biura zarządu w NBP. Skąd decyzja o jawności pensji w Narodowym Banku Polskim?

W tym tygodniu karty odkrył także Bank Millennium, którego szef w ciągu 12 miesięcy zarobił 2 mln 224 tys. Zł plus świadczenia dodatkowe w kwocie ponad miliona złotych. Mowa o opiece medycznej i kosztach pobytów zagranicznych, bo na czele banku stoi Portugalczyk Joao Bras Jorge.

Prezes NBP przemówił. Pokazał mapę, która ma podważać zarzut z wniosku o Trybunał Stanu

Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Polski bank centralny podaje też zbiorcze dane o zarobkach członków zarządu. W ubiegłym roku zarobili oni łącznie 2,5 mln zł – o 246 tys.

Niestety, pozwala ona na ujawnianie średnich pensji, a nie wynagrodzeń konkretnych osób na kierowniczych stanowiskach. Spośród 126 wymienionych na liście funkcji – dyrektorów oddziałów, departamentów, itp. „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że są kosmiczne, a bank centralny to oficjalnie potwierdził.

  1. Jak informowaliśmy w Gazecie Prawnej, PANA to instytucja, która od 1 stycznia 2020 r.
  2. Zgodnie z przepisami prawa, wynagrodzenia członków zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP) są jawne.
  3. Jeden z nich za tygodniową pracę w maju 2018 r.
  4. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Tuska, który stwierdził, że Adam Glapiński zarabia więcej niż szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

ZarobkiGlapińskiego wzrosły więc o 18 proc. A to oznacza, że zdołały z nawiązką uciec średniorocznejinflacji, która w 2022 r. Rozpędziła się do 14,4 proc. Hiszpański rząd mówi o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 37,5 godziny. Dla branży turystycznej byłby to spory kłopot i jeszcze większe koszty – obecnie szacowane na 2,35 miliarda euro rocznie. Większość pracowników chce jawności widełek płacowych na danym stanowisku, co niedługo wymusi dyrektywa Unii.

Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 26 lutego. A obowiązuje od środy 27 lutego. NBP zapowiada, że pozostałe informacje zostaną podane w terminie późniejszym przewidzianym ustawą. Chodzi tu o informacja o wysokości wynagrodzeń prezesa, wiceprezesów, członków Zarządu NBP. Opublikowana informacja ich nie zawiera. Według informacji podanej na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego, zarobki w NBP w 2020 roku wzrosły o kilkanaście procent w porównaniu do poprzednich lat.

Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto – netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma “na rękę”. Do publikacji danych o wynagrodzeniach menadżerów najwyższego szczebla w tej instytucji zobowiązuje Ustawa o Narodowym Banku Polskim. Bank ma czas na poinformowanie o zarobkach do 31 marca roku następującego po tym, którego dane dotyczą. NBP zrobił to niemal w ostatniej chwili. Podstawowa pensja szefa NBP wynosiłanieco ponad 47 tys.

Do tego należy doliczyć także wynagrodzenie zmienne, które jest uzależnione od realizacji określonych celów. Na rynku finansowym stanowi ono zazwyczaj istotną wartość. W przypadku KDPW wynosi maksymalnie 50 proc. Wynagrodzenia stałego z poprzedniego roku.

– Wysokość wynagrodzeń stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa naszej spółki, a także jest chroniona prawem do prywatności zainteresowanych osób – usłyszeliśmy w KDPW. Podczas kiedy Zachód od dwóch lat dyskutuje o przekazaniu Ukrainie zamrożonych rosyjskich aktywów, Kreml bez wahania zagarnia kolejny zachodni majątek w Rosji. Tym razem jest to blisko ćwierć miliarda euro należące do Deutsche Banku. O zajęcie niemieckich pieniędzy wnioskował Gazprom. Przewodniczący PO powiedział też, że “prezes Adam Glapiński jest być może najdroższym prezesem świata, jeśli chodzi o banki centralne”.

To nie pierwszy taki transfer. Wcześniej Piotr Patkowski zatrudniony w resorcie finansów przejął fotel prezesa w Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. “Subiektywnie o finansach” to nie doradcy finansowi, a treści zawarte na niniejszej stronie oparte są na osobistych opiniach i doświadczeniu jej autorów. Ta lista nie zrobiła na mnie wrażenia.

Zwolenników pełnego dostępu do listy płac jest już mniej. W ponad połowie działów gospodarki, które bada GUS, płace są niższe niż średnia dla sektora przedsiębiorstw. Dwucyfrową dynamikę w wynagrodzeniach podbiły premie i nagrody w farmacji, branży tytoniowej i energetyce.

Zakładam, że kasę wrzuciliby na jakąś dobrze oprocentowaną lokatę i korzystali z magii procentu składanego, czyli kolejne odsetki zwiększałyby kwotę, która podlega kapitalizacji. Glapiński stery w NBP przejął w 2016 r. Od tego czasu, jak zauważa “Rz”, ze sprawozdań finansowych NBP wynika, że koszty wynagrodzeń znowu zaczęły rosnąć, choć liczba pracowników zmalała. — To jest całkowicie banalna sprawa.

W 2022 roku najlepiej opłacany prezes banku zainkasował aż ponad 6 mln zł. Bank centralny publikuje też, zgodnie z ustawą, dane o zarobkach innych wysoko postawionych urzędników NBP. Dwa zastępcy Adama Glapińskiego zarobili w 2022 r. W zestawieniu są też dane dotyczące członków Plus500 Forex Broker-przegląd i informacje Plus500 zarządu, dyrektorów oddziałów okręgowych, dyrektorów departamentów i ich zastępców, a także doradców zarządu NBP. Z kolei na wynagrodzenia dla dyrektorów oddziałów okręgowych NBP przeznaczono w ubiegłym roku ponad 5,5 mln zł, o 460 tys. Zł więcej niż rok wcześniej.

Z kolei doradcy prezesa NBP łącznie zarobili w ubiegłym roku prawie 2,9 mln zł, o 580 tys. Bank centralny podaje, że w ubiegłym roku przeciętne zatrudnienie na tych stanowiskach wyniosło 8,2. Po przeliczeniu daje to ok. 350 zł brutto rocznie na jeden “etat”. To jednak tylko szacunki.

O wysokich zarobkach w NBP zrobiło się głośno po publikacji “Gazety Wyborczej”. Dziennik ujawnił, że w 2017 r. Współpracowniczka prezesa Adama Glapińskiego, Martyna Wojciechowska, miesięcznie zarabiała 65 Bitcoin: USD / BTC (BTC = X) Kończy Q1 w dół 10%, outperforming akcje w Coronavirus Crisis tys. Wtedy posłowie wszystkich partii zaczęli domagać się ujawnienia zarobków w banku centralnym. Prace nad ustawą trwały kilka tygodni. Z racji pełnionego urzędu Adam Glapiński zarobił 1 mln 317 tys.

Jednym z najlepiej płacących podmiotów na rynku finansowym – ze średnią pensją 11,6 tys. Zł – jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Średnia w BFG była jeszcze wyższa i wynosiła 12,4 tys. Paweł Mucha jest adwokatem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Praktykę prawniczą odbywał w Kancelariach Prawnych i Adwokackich w Poznaniu, Szczecinie i Gryfinie. Pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej PZU SA.

Santander płacił pracownikom średnio 7,4 tys. Paweł Mucha odniósł się do tych informacji w swoim oświadczeniu. Z analizy wynagrodzeń w zarządzie banku wynika, że chodzić może o niebagatelne pieniądze.

Share